Valykime namus paprastomis priemonėmis

NAMAI Valykime namus paprastomis, veiksmingomis ir sveikatai draugiškomis priemonėmis

Namus tvarkomės ištisus metus, tačiau pavasaris tradiciškai laikomas atsinaujinimo ir švarinimosi laikotarpiu.

Parduotuvių lentynos pilnos įvairiausių kvapų ir konsistencijos valikių. Netgi patinkančios spalvos galima susirasti. Tačiau kiekviena šeimininkė, rinkdamasi valiklius, turi atkreipti dėmesį ne tik į jų efektyvumą, bet ir sudėtį.

„Etiketėse rašoma, kad visus valiklius galima saugiai naudoti buityje, dažniausiai nurodant tik galimą staigų žalingą jų poveikį sveikatai“, – teigė fitoterapeutė, ekologiškos, natūralios kosmetikos linijos „Natur Boutique kūrėja L. Dumbliauskė. Anot jos, apie ilgalaikį kenksmingų medžiagų poveikį ir pasekmes sveikatai paprastai neužsimenama.

Valikliuose esanti chemija

Valikliuose esančios cheminės medžiagos gali sukelti alergiją, endokrininės sistemos sutrikimus, vėžinius susirgimus. Ypač atsargiai reikia naudoti valiklius, turinčius chloro. Jo junginiai dirgina odą, kvėpavimo takus, akies gleivinę, be to, nesuyra šimtus metų. „Chloras patenka į dirvožemį, paskui į daržoves ir galiausiai į žmogaus organizmą“, – aiškino fitoterapeutė.

Dezinfekavimo priemonės

Reikėtų žinoti, kad dezinfekavimo priemonės tik labai trumpam sumažina bakterijų kiekį, kuris netrukus atsistato ir netgi padidėja. Dažnai naudojant agresyvius valiklius, ir kruopščiai nenuplaunant jais valytų paviršių, kenksmingos medžiagos kaupiasi žmogaus organizme ir įvairiais sveikatos sutrikimais gali pasireikšti net po dešimtmečių.

L. Dumbliauskės teigimu, labai gerą namų valymo efektą galime pasiekti naudodami paprastas ir sveikatai bei aplinkai draugiškas priemones – actą, valgomąją sodą, citrinos sultis, ūkinį muilą.

Namus valomės su citrina

Įlašinę į vandenį citrinos sulčių, gausime dvigubą naudą – lengvai nuvalysime nešvarumus ir visai virtuvei ar kambariui suteiksime malonų kvapą. Įlašinti citrinų sulčių galime ir plaudami grindis. Grindų spalva atsinaujins, jos blizgės. Galima įlašinti kelis lašus arbatmedžio, eukalipto eterinio aliejaus.

Kriauklėms ir kitiems paviršiams valyti puikiai tiks iš valgomosios sodos ir vandens susimaišyta košelė. Stikliniams ir keraminiams paviršiams valyti tinka lygiomis dalimis vandeniu skiestas actas.

Moterims, kurios nenori ar neturi laiko pačios gamintis įvairius valymo mišinius, L. Dumbliauskė pataria naudoti ekologiškus valiklius arba tuos, kurių sudėtyje nėra dažų, kvapiųjų medžiagų, chloro junginių, optinių baliklių.