Šampūnai ir ko vengti tikrinantį jų sudėtį?

Šampūnai ir ko vengti tikrinantį jų sudėtį?

Visiems malonu jaustis švariems. Prausimasis po dušu ar vonioje atgaivina ne tik kūną, bet ir protą bei sielą. Tačiau švarinimasis yra kur kas svarbesnis procesas nei mano visuomenė. Kūno ir plaukų priežiūros priemonės kaip ir visa kita kasdien naudojama kosmetika savo sudėtyje turi galybę įvairiausių ingredientų, iš kurių tik maža dalis yra naudinga žmogaus organizmui. Tačiau taupydami savo išlaidas kosmetikos gamintojai nevengia į kasdien naudojamų produktų sudėtį įtraukti ir itin kenksmingas medžiagas, kurių pastovus naudojimas gali tapti rimtų susirgimų priežastimi. Ne išimtis ir kiekvieną dieną naudojami šampūnai ir kondicionieriai. Taigi, kokių ingredientų reikėtų vengti perkant kosmetiką?

Sulfatai

Jie ne tik smarkiai dirgina odą, bet ir yra siejami su vėžinių ląstelių atsiradimu. Sodos laureto sulfatai sukuria kitą kancerogeną – 1,4 dioksaną, kuris, kaip įtariama, sukelia inkstų ir kepenų pažeidimus. Tačiau šis kancerogenas yra antrinis produktas, taigi jis nebus įvardijamas sudėties etiketėje. Sulfatus į higienos priemones gamintojai deda dėl puikių riebalų pašalinimo savybių, tačiau jie tikrai nėra būtini siekiant turėti švarius plaukus ir kūną. Taigi, šampūnai neturi turėti galybės cheminių medžiagų savo sudėtyje, kad tinkamai atliktų savo funkciją. O profesionalus sampunai, nors ir brangesni, bet įprastai turi kur kas mažiau žalingų ingredientų.

Parabenai

Yra cheminės medžiagos, naudojamos kaip konservantai, žinomi dėl savo stiprių antibakterinių ir anti grybelinių savybių. Nedidelė koncentracija parabenų yra randama įvairiuose augliuose, o taip pat yra manoma, jog jie sutrikdo žmogaus organizmo hormonų veiklą. Manoma, kad kūno priežiūros priemonių su parabenais naudojimas sukelia ankstyvą krūtų vėžį. Įdomu tai, kad sampunai vaikams taip pat nėra tokie nekalti – jų sudėtyje dažnai būna imidazolidinilo bei formaldehido, kurie dažniausiai žinomi dėl savo drėkinančių, o rečiau dėl kancerogeninių ar DNR keičiančių savybių. Sampunai be sulfatu ir parabenu randami kone visose specializuotose kosmetikos parduotuvėse, tik jų, žinoma teks paieškoti labiau nei įprastų.

Ftalatai

Kosmetikoje naudojami siekiant suteikti jiems norimą kvapą. Jie siejami su endokrininės sistemos sutrikimais, ankstyvu mergaičių brendimu ir dažnesne astma vaikų tarpe. Ftalatai tik 2009-aisiais metais Jungtinėse Amerikos Valstijose buvo uždrausti kaip medžiaga, iš kurios gaminami žaislai. Renkantis specialaus kvapo šampūną derėtų sudėtyje vengti kvapiųjų medžiagų ir rinktis tuos produktus, kurių sudėtyje yra natūralūs ar eteriniai aliejai. Nors kai kurie žmonės gali jautriai reaguoti į eterinius aliejus ir didesnę jų koncentraciją, tačiau jie yra kur kas saugesni sveikatai nei sintetiniai kvapai. Taigi, natūralūs šampūnai taip pat yra kur kas geresnis pasirinkimas nei tie, kurie yra parduodami įprastuose prekybos centruose.

Siekiant įsigyti kokybišką produkciją, reikėtų atidžiai išnagrinėti jos sudėtį. Šampūnai, kaip ir visa kita kosmetika, turėtų būti perkama specializuotose parduotuvėse, kadangi tik jose prekiaujama išties kokybiškais produktais.