Jeigu nori turėti tai, ko niekada neturėjai, padaryk tai, ko niekada nedarei

Jeigu nori turėti tai, ko niekada neturėjai, padaryk tai, ko niekada nedarei

Krizė prasideda tada, kai prarandame tikėjimą savo jėgomis ir kažkas išmuša iš kelio. Žmonės vertina susidariusią padėtį emociškai. Beveik visi vardija banalius dalykus – „baisybes“, ir apie jas kalba. Bet juk šios „baisybės“ daugelio net neliečia! Todėl „išjunkite“ emocijas ir įsisąmoninkite, ką KRIZĖ reiškia jums, o paskui galvokite, ką daryti.

Praradote darbą? Ateitis kelią baimę? Neseniai viską sau leisdavote, o dabar sėdite be pinigų niekam nereikalingas? Visa tai – padarinys. Tačiau viskas turi priežastį ir padarinį. Tai kur jūsų bėdų priežastis? Jūs nesistengėte įgyti gero išsilavinimo, išmokti užsienio kalbų, nelankėte kursų… Nieko nepadarėte, kad būtumėte protingas. Ar, bendraudamas su žmonėmis, pastebėjote? Tie, kuriems sekasi, yra savo darbo profesionalai. Dirba ir mokosi, mokosi…

Kad nereikėtų bijoti ir tuščiai postringauti: „Visi blogi, draugai pabėgo, kaimynai nekviečia kavos…“, paklauskite savęs: ką aš padariau, kad būčiau reikalingas šioje visuomenėje?

Atsakęs į šį klausimą, užduokite kitą:

“Ką aš galiu padaryti, kad tapčiau reikalingas šioje visuomenėje?” Ir pradėkite rengti planą-koncepciją: ką daryti, ko imtis… Iš pradžių popieriuje parašykite, ko norite. Ne šeima, ne kažkas, o jūs. Surašykite viską, ko norite iš gyvenimo, negalvodamas, kaip tai gausite. Jeigu „rasti darbą“, tai smulkiai: kokį, kur, ką norėtumėte dirbti. Ar tik gauti pinigų, ar gauti tiek, kad dar liktų ir saviraiškai? Atlyginimą tiksliai apibrėžkite: kiek vertas jūsų darbas, kiek valandų dirbsite. Nuo to priklauso jūsų savivertė ir būsima sėkmė. Tada lengvai apskaičiuosite mėnesinio uždarbio dydį (vėliau, gulinėdamas ant sofos, žinosite, kiek prarandate kiekvieną neveiklos valandą!). Taip rengiamas kiekvienas planas-koncepcija.

Kad tai, ko norite, atsirastų jūsų gyvenime, būtina žengti tris realius žingsnius (juk norint suvalgyti šokoladėlį, negana vien įvardyti problemą – teks atsikelti, nueiti į parduotuvę ir nusipirkti tą skanėstą!).

Todėl sugalvokite įvairių būdų, kaip tai pasiekti. Įsitikinsite, kiek daug yra tikslo pasiekimo būdų.

Saulės spindulėlis

Šiandien daugelis bijo etatų mažinimo, nes tai kerta per savivertę. Kaip apsisaugoti?

Nupieškite apskritimą – tai jūsų „aš“, paskui nuo jo nubrėžkite spindulėlius (tokius kaip saulės). Kiekvienas spindulėlis reiškia: už ką aš galiu save pagirti. Prisiminkite ir užrašykite viską nuo ankstyvos vaikystės iki dabar. Dažnai jau po penkto spindulėlio fantazija išsenka, o su tokiu potencialu sunku priešintis krizei! Tie, kuriems sekasi, lengvai randa sau pagyrimų (psichologai nupiešia net 80 spindulėlių!).

Paprastai giriame mylėdami. Jei save mylite – įrašykite ir stebuklingų dalykų (pavyzdžiui, aš – stebukladarė!) su paaiškinimu: kodėl? Sakysim, paėmėte produktus, o iškepėte tortą. Argi tai ne stebuklas?

Kai nupiešite visus spindulėlius, reiškiančius įvairius jūsų asmens privalumus (kuo daugiau – tuo geriau), pritvirtinkite paveikslėlį matomoje vietoje (vėliau spindulėlių bus galima pripiešti). Tai – jūsų vizitinė kortelė. Smelkiantis į širdį nerimui pakaks pažiūrėti į tą saulytę ir suvokti: kiek daug aš pasiekiau!

Galima sudaryti sąrašą „Už ką norėčiau save pagirti.“

Čia įrašykite tas savybes, kurių norėtumėte įgyti, ir tikslus, kurių norėtumėte pasiekti.

Žinokite: mes negalime pakeisti pasaulio, bet galime bandyti keistis patys. Kliūtis, su kuriomis šiandien susiduriame, padės įveikti įvairūs būdai.

Norų išsipildymo laikas

Ką daryti, kai viskas erzina? Kaip susinervinus bendrauti su artimaisiais?

Jokiu būdu nereikia pasiduoti, savo irzlumo negalima perduoti kitiems. Būkite labiau motyvuotas, atskirkite savo privalumus, girkite save, pažvelkite į problemas iš kitos pusės. Išnagrinėkite savo jausmus: kodėl aš pykstu? Pagalvokite apie priežasčių ir pasekmių ryšį: gal jūs pats esate kaltas dėl to, kas vyksta, ir be reikalo priekaištaujate kitiems? Mokykitės būti atsakingas už savo poelgius.

Būtina pakeisti įvaizdį, šiuo atveju padės gražus bendravimas. Galima pavaišinti draugus kokiu nors skanėstu, užsiimti neįprasta veikla…

Krizė – šeimyninių santykių diagnostika. Viskas įkyrėjo – ilsėkitės atskirai, bet jeigu meilė išblėso, neverta gaivinti to, ko nebėra. O jeigu norite ir ateityje būti kartu – susijunkite, pasisemkite kantrybės ir palaikykite vienas kitą.

Užmirškite priekaištus, sakykite daugiau malonių žodžių. Nepatenkinta vyru žmona turėtų taip formuluoti sakinius, pavyzdžiui: „Man atrodo, kad būtų geriau…“ Susitarkite, kad, pradėjus pykti, viską, ką norite pasakyti, išdainuosite. Dainuoti ne kiekvienas sugeba, todėl bus linksma. O kai juokinga – pyktis dingsta. Būkite nenuspėjamas, įvairiopas…

Krizė – tai laikotarpis, kai galima atverti kūrybines galias, kitaip tairiant – tai norų išsipildymo metas. Štai atėjo pas psichologą labai prislėgtas vyras, dirbo vadybininku, kol atleido dėl etatų mažinimo. Konsultacijoje paaiškėjo, kad jo hobis – fotografavimas. Anksčiau tam neužtekdavo laiko, o dabar atsirado. Vyras ėmė lankyti specialius kursus, vėliau dalyvavo nedideliuose fotokonkursuose ir užėmė prizines vietas, o dabar jį kviečia dirbti Vokietijoje. Buvo nereikalingas ankstesnėje vietoje – realizavo save kitoje. Ir tik per 4 mėnesius!

Dažniau kreipkite dėmesį į kasdienybės stebuklus, saulės spindulėlį, purų debesėlį, pastebėkite įprastus dalykus. Pavyzdžiui, eini gatve, žiūri – tvora, o iš jos kyšo juokinga didelio šuns nosis. Ar ne juokinga? Tik tada, kai atslūgsta įtampa, o mintys šviesios, gimsta idėjos. Taip pat ir naujai veiklai.

Parengė Valentinas Junevičius